ANNA MARUCHA

wokalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów, absolwentka wydziału wokalnego AM w Katowicach (wyż. Jazz i Muz. Rozrywkowej).

Pochodzi z rodziny muzyków. Uczęszczając do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w założonym przez siebie (w 1992 r.) zespole Lips nagrała przeróbkę słynnego przeboju grupy Led Zeppelin „Whole lotta love”, którym trafiła na pierwsze miejsca ogólnopolskich list przebojów. Kolejne lata to praca nad autorskimi projektami - nagrania studyjne (m.in. nagrania w studio S4, Buffo, Izabelin Studio, CCS), ukazanie się w sprzedaży składanki „Ballady Rockowe” z utworem „Dlaczego ja” (muz. i sł. A. Marucha), koncerty ogólnopolskie m.in. Sopot-molo, Katowice-Spodek, Warszawa Agrykola - support przed grupą Porter Band (koncert transmitowany na żywo przez radio Wawa), wywiady w Radio (m.in. Radio Wawa, Kolor, Trójka, Pr4 ), 3 teledyski dla TV Publicznej, udział w programach TV. Lata 1995-2001 przyniosły kontrakt płytowy z wytwórnią fonograficzną BMG. Nagranie długogrającej płyty, współpraca z zawodowymi muzykami sesyjnymi, współpraca przy utworze M. Kościkiewicza „Szczęśliwego Nowego Jorku” oraz pojawienie się utworu „Akacja”? (muz. i sł. Anna Marucha) w ogólnopolskich rozgłośniach radiowych to przebieg kilkuletniej współpracy.

Poza projektami autorskimi prowadziła również studio nagrań realizując nagrania dla młodych zespołów muzycznych. Warsztat wokalny szlifowała występując na scenach głównie z repertuarem A. Franklin, E. James, M. J. Blige, M. Gray , L. Hill oraz z repertuarem z klasyki muzyki Pop, Jazz, Soul, Rock, Blues. W 2004 roku ukończyła studia wokalne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Jazz i Muzyka Rozrywkowa.

Nauczaniem śpiewu zajmuje się od 1992 roku. W swej pracy pedagogicznej największy nacisk stawia na warsztat - emisję głosu, prawidłowe wydobycie dŸwięku, technikę i barwę głosu. Warsztat musi być tak dobry, by nie ograniczał wokalisty przy interpretacji utworu. Dobry aparat czyli prawidłowo podparty i maksymalnie otwarty głos powinien również pozwalać na swobodne poruszanie się po różnych stylach i gatunkach muzycznych. U muzyków ceni najbardziej wszechstronność i otwartość na różne stylistyki. Każdego ucznia traktuje indywidualnie, skłaniając go do poszukiwania własnej drogi interpretacji i wyrazu. Pracując nad emisją głosu zachęca jednak do słuchania jak najwięcej muzyki rodem z czarnych bluesowych klubów, która swym rasowym charakterem i klimatem daleko przewyższa masowe brzmienia muzyki użytkowej.


Anna Marucha
muzyk

Opinie uczniów:

Autorska Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy ul. Olbrachta 36/42 Warszawa, tel. +48 0 607 170 260, biuro@asmr.pl