Grzegorz Gałuszka

Pomimo, że w szkole muzycznej uczył się gry na klarnecie, zdecydował poświęcić swą muzyczną karierę gitarze - najbliższemu swemu sercu instrumentowi. Doświadczenia i wiedza zdobyte w szkole muzycznej ułatwiły mu samodzielną naukę na gitarze. Początkowa fascynacja muzyką rockową spowodowała "studia" nad grą mistrzów rocka - Carlosa Santany, Richie Blackmore, Jimi Hendrixa i innych. Po opanowaniu warsztatu gitarzysty rockowego, chcąc wzbogacić swe umiejętności, Grzegorz Gałuszka zainteresował się muzyką jazz-rockową. Szybko okazało się, że gitara to nie tylko pentatonika, riffy i fuzz. Jazz otworzył szerokie możliwości techniczne, harmoniczne, ale też zmusił do naprawdę solidnej pracy nad instrumentem.

Grzegorz Gałuszka to absolwent, a potem nauczyciel na wielu warsztatach gitarowych w Polsce i za granicą. Był uczniem legendarnego Marka Blizińskiego, Jarosława śmietany, ale również Hirama Bullocka, Dave Hollanda i Dave Fiuczyńskiego. Jest nauczycielem gitary w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. K. Komedy od początku jej istnienia.

Jako profesjonalny muzyk występował przez wiele lat towarzysząc gwiazdom polskiej estrady na koncertach i festiwalach. Występował również z wieloma zespołami rockowymi i jazzowymi. Był współzałożycielem legendarnej grupy "Gambit". Grzegorz Gałuszka jest również managerem muzycznym, a od 1983 r. kierownikiem programowym klubu Riviera Remont. Jest też pomysłodawcą i dyrektorem jednego z nielicznych w Europie festiwalu gitarzystów - GUITAR CITY. Praca managera pozwoliła mu nawiązać szereg cennych, profesjonalnych i osobistych kontaktów, m.in. z takimi gwiazdami gitary jak Pat Metheny, John Scofield, Paco de Lucia, Al di Meola, Mike Stern. Kontakty te dają wielką szansę zdobycia dodatkowej wiedzy bezpośrednio "u Ÿródeł", od najwybitniejszych współczesnych gitarzystów.

Podstawą programu nauki gry na gitarze prowadzonej przez Grzegorz Gałuszkę są następujące założenia: muzyka jest jedna - dobra albo zła. Nieważne czy chcesz grać klasykę, jazz czy heavy metal. Ważne, aby robić to jak najlepiej technicznie nie tracąc "duszy" muzyki. Aby w pełni przekazać muzykę, klimat, aby zrobić to efektownie, potrzebujesz maksymalnej techniki i wiedzy. Tylko wtedy możesz być pewny swobody i wolności przekazu, bez których będziesz co najwyżej "galernikiem" muzycznym. Jeżeli nie interesują Cię "ambitne jazzowe klimaty" nie znaczy to, że nie powinieneś "użyć" jazzu czy klasyki, aby udoskonalić swoją grę. Nieprawdą jest, że szkoła muzyczna "psuje" rockowe umiejętności. Najwięksi mistrzowie gitary rockowej jak Van Halen, Satriani, Ray Vaughan czy Vai - świetnie czytają nuty, potrafią " zmieścić się" w jazzowej improwizacji. Aby zostać dobrym gitarzystą musisz uwierzyć w siebie. Profesjonalna gitara to trudny instrument, czego dowodzi niewielu prawdziwych mistrzów gitary w Polsce. Wielu niezłych gitarzystów poprzestaje na "ćwierć umiejętnościach" i lokalnych "ćwierć sukcesach". Tym bardziej warto "powalczyć" i dołączyć do najlepszych. Program nauki gry na gitarze prowadzonej przez Grzegorza Gałuszkę obejmuje m.in.: ustawienie rąk, technikę czytania nut, naukę harmonii i melodyki gitarowej, rytm(!), skale, improwizacje, solówki, akompaniament. Preferencje stylistyczne: rock amerykański - AC/DC, Aerosmith, Red Hot Chilli, soul - Prince, Kravitz, Earth, Wind & ..., jazz - Pass, Scofield, Stern itp.


Grzegorz Gałuszka
muzyk

Opinie uczniów:

"Życiowe" podejście do ucznia. Doświadczenie muzyczne. Nie narzuca nic na siłę, a raczej kieruje (pozwala się rozwijać)."
Krzysztof Inglik

"Pan Gałuszka jest bardzo dobrym nauczycielem, oworzył mi umysł na jazzową harmonię i frazowanie - a dotąd były mi to rzeczy obce i niezrozumiałe. Uważam, że jest to człowiek, który ma dużą wiedzę i wie jak ją przekazać. Jestem bardzo zadowolony ze wskazówek technicznych, których mi udziela; dzięki nim zwracam uwagę na ustawienie rąk i nabieram umiejętności luŸnego grania przy odrobinie wysiłku, gra staje się prostsza."
Jan Pęczak

"Przesympatyczny człowiek, który swoją wiedzą i sztuką improwizacji powinien zaimponować wszystkim, którzy kochają ten instrument (gitara)."
Adrian Wardęga

Autorska Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy ul. Olbrachta 36/42 Warszawa, tel. +48 0 607 170 260, biuro@asmr.pl