Nikodem Bąkowski

Na instrumentach perkusji latynoskiej (congi, timbalesy, bongosy, batá) zawodowo gra już ponad jedenaście lat. Uczył się m.in. na Kubie i w Brazylii, u takich sław perkusji jak: conga- Jesús Alfonso (Los Munequitos de Matanzas), Macho Calderón (Aguiri-Yo), Duniesky Barreto Pozo (Bamboleo, BuenaVista Social Club), Grupo Afrocuba de Matanzas, timbalesy- Ramsés Rodriguez Baralt (Ernán Lopéz Nussa, Chucho Valdes, Omara Portuondo, Pablo Milanes, Ibrahim Ferrer), bata- Carlos Miguel Perez Brito, José Osmel Torreo. Jest członkiem formacji Ritmodelia, grającej batucadę - sambę brazylijską.

Współtworzy zespół Gadająca Tykwa, łączący w swym repertuarze tradycyjną muzykę z różnych stron świata. Gra również w unikatowym na Polskim rynku zespole zajmującym się muzyką Zachodniej Afryki – West African Project. Swoje pasje związane z muzyką kubańską realizuje w obrębie salsowego zespołu Salsa Central i założonego przez siebie projektu muzyki afrokubańskiej Afrocuba de Acá. Wielokrotnie współpracował z solistami i zespołami: Rey Ceballo y Calle Sol, Jose Torres y Salsa Tropical, Son de Cuba, Trio Son de Cuba, Noche de Boleros, DAAB, Milagros Abreu Machado, Ania "Anya" Kostrzewska. Jako współaranżer i wykonawca bierze udział w projektach muzyki awangardowej i klubowej. Ma na koncie wiele występów estradowych i klubowych w całej Polsce oraz wiele sesji nagraniowych.

Oprócz działalności dydaktycznej w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy uczy też w szkole perkusji etnicznej Strefa Rytmu. W Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. K. Komedy Nikodem Bąkowski uczy gry na instrumentach perkusji latynoskiej - congach, bongosach, timbalesach, clave, campanach, marakasach, guiro. Swoim uczniom stara się przekazać nie tylko tajniki techniki gry, ale również zapoznać ich z różnorodnością stylów i gatunków tradycyjnej, etnicznej muzyki perkusyjnej oraz zaznajomić z kulturowym zapleczem poznanych rytmów.


Nikodem Bąkowski
muzyk i tancerz

Opinie uczniów:

 

(...)

Autorska Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy ul. Olbrachta 36/42 Warszawa, tel. +48 0 607 170 260, biuro@asmr.pl