mgr Andrzej Affeltowicz


Polski dyrygent, waltornista, pedagog - absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, waltornista w Warszawskiej Operze Kameralnej, dyrygent Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Opery śląskiej, wieloletni dyrygent gościnny Das SinfonieOrchester Berlin, przez 25 lat dyrygent Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej.

W 7 roku życia rozpoczął naukę gry na fortepianie i (mając 13 lat) dodatkowo na waltorni. Jest absolwentem VI LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie i PSM II st. im. F. Chopina. W latach 1976 - 1984 studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w 1980 ukończył klasę waltorni doc. E. Golnika i prof. J. Jeżewskiego, a w 1984 klasę dyrygentury symfoniczno - operowej prof. S. Wisłockiego.

Swoje zainteresowania muzyką jazzową realizował praktycznie grając na fortepianie w big-bandzie Hybrydy działającym przy warszawskim klubie o tej samej nazwie. Z big-bandem występował na festiwalach :Jazz nad Odrą” w 1979 r. i dwukrotnie na „Old Jazz Meeting” w latach 1978, 1980. W latach 1989-91 współpracował z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, ale jako dyrygent.

W 1991 doskonalił technikę dyrygowania na kursie mistrzowskim w Tanglewood Music Center (USA) pod kierunkiem S. Ozawy, G. Meyera i L. Fleischera. W 1993 ukończył Podyplomowe (roczne) Studium Menedżerów w zakresie organizacji i zarządzania kulturą na wydziale HZ SGH w Warszawie.

Od początku pracy artystycznej związany z teatrami operowymi w Warszawie: - w 1980 roku został waltornistą Warszawskiej Opery Kameralnej, - w 1984 roku zatrudniony jako dyrygent w Teatrze Wielkim w Warszawie

W 1987 roku rozpoczął wieloletnią współpracę z Operą śląską dyrygując przedstawieniami: M-ma Butterfly, Cyganeria, Rigoletto, Carmen, Cyrulik Sewilski, E. Oniegin, Czarodziejski Flet, Giselle (balet) i przygotowując premiery: balet „Kopciuszek” S. Prokofiewa i rzadko prezentowaną na polskich scenach polską operę „Maria” R. Statkowskiego. Premiera w 1989 roku była drugą po II Wojnie światowej (po Operze Poznańskiej w 1965) i piątą w historii tego dzieła.

Od 1991 do 2015 roku współpracował z Operą śląską ale jako dyrygent gościnny. Prowadził gościnnie przedstawienia m. in. w Operze Nova, Teatrze Wielkim w Warszawie, w Operze Lwowskiej, Stadttheater Halle.

A. Affeltowicz dyrygował najpoważniejszymi zespołami symfonicznymi w Polsce m.in. Filharmonią Narodową, śląską, filharmoniami w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie, Koszalinie, Lublinie, z orkiestrami radiowymi w Katowicach (NOSPR) i Krakowie.

W paŸdzierniku 1996 miał swój debiut w Berlińskiej Filharmonii z Das SinfonieOrchester Berlin początkujący 5-letnią współpracę jako dyrygent gościnny. Z tą orkiestrą dyrygował ponad 30 koncertów w salach Berliner Philharmonie. Ponadto dyrygował w Danii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii i we Włoszech.

A.Affeltowicz przez 25 lat prowadził Polską Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną (młodzież w wieku 15-19 lat). Nazwę orkiestrze na początku lat dziewięćdziesiątych przyznało MKiS w uznaniu wysokiego poziomu koncertów.

A.Affeltowicz przez cały okres pracy artystycznej zajmuje się działalnością pedagogiczną dyrygując i ucząc w OSM w Bytomiu, Liceum Muzycznym im. K. Szymanowskiego (1994-1996) oraz w ASMRiJ im. K. Komedy w Warszawie.

Zainteresowania: muzyka jazzowa oraz sporty wodne: pływanie, nurkowanie, żeglarstwo i ratownictwo.

www.andrzejaffeltowicz.pl


Andrzej Affeltowicz
dyrygent

Opinie uczniów:

"Andrzej Affeltowicz żyje muzyką. Potrafi odnaleźć piękno zarówno w muzyce poważnej jak i w jazzie. Ma bardzo dużą wiedzę muzyczną i bardzo lubi o muzyce rozmawiać. Wyszukuje uczniowi wyjątkowo ciekawe utwory, szczególnie wtedy, kiedy ich preferencje muzyczne są zbliżone." Paweł

"Dobrze uczy podstaw muzyki." Marek

"Przede wszystkim jest człowiekiem posiadającym wspaniały warsztat, wielką pasję, którą zaraża wokół; wszechstronnie utalentowany, starający się przekazać oprócz nauki i doświadczenia to, czym jest muzyka w ogóle. Cieszę się, że mogę z nim pracować, tworzyć i inspirować." Anna

"Bardzo lubię zajęcia z panem Andrzejem. To człowiek, który naprawdę żyje muzyką. Ma ogromny talent i wiedzę. Uczy z prawdziwym zaangażowaniem i widać, że sprawia mu to przyjemność. Wspaniale dogaduje się z młodzieżą. Ze mną oczywiście też." Anna

Autorska Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy ul. Olbrachta 36/42 Warszawa, tel. +48 0 607 170 260, biuro@asmr.pl